Пълното ръководство за Мекотели



Източници Щурм, Чарлз Ф., Тимъти А. Пиърс, Анхел Валдес (ред.). „Мекотелите: Ръководство за тяхното изучаване, събиране и опазване.

Разнообразие от черупки на мекотели Черупката е образувание, секретирано от мантийната обвивка на тялото на мекотелите. Изградена е от три пласта. Най-външният е рогов (нарича се и конхиолинов), средният е варовиков, а вътрешният е седефен (бисерен). Конхиолиновият пласт е най-тънък и образуван от органично хитиноподобно вещество, което след смъртта на животните бързо се разрушава. Варовиковият пласт е образуван от множество перпендикулярно разположени варовити миниатюрни призми, слепени с органичен цимент.

Нервната система на безгръбначните като цяло (и по-специално на мекотелите) е много различна от тази на гръбначните животни като риби, птици и бозайници. Някои мекотели, като черупки от бивни и двучерупчести, притежават клъстери от неврони (наречени ганглии), а не истински мозъци, докато мозъците на по-напредналите мекотели като главоноги и коремоноги са обвити около техните хранопроводи, а не изолирани в твърди черепи.

Скрива се. Не, не съвсем. Едно връхче от пипало се показва от дупчицата, опипва наоколо, грабва няколко малки камъчета и запушва входа. Готово. Вече е на сигурно място за през нощта. 

По обем на улова охлювите отстъпват на мидите. Освен морски и сладководни видове сред тях е застъпено и интенцивното отглеждане на сухоземни охлюви в стопанства.

Дихателната система е представена от хриле или бели дробове в зависимост от местообитанието. Хрилете се наричат кнедии и са изградени от ос и хрилни листчета.

Страници за одјавени уредници дознајте повеќе Придонеси

Тялото на животните наподобява червей. Обитават тинята на морското дъно, където се хранят с отпадни продукти или са хищници.

Към настоящия момент молекулярните данни са недостатъчни, за да се заключи окончателно въпросът относно филогенията на мекотелите. Освен това съвременните методи определящи самостоятелността на дадена група са склонни към преоценка. Ето защо е рисковано да се даде окончателно заключение по отношение на представените данни дори и анализите да водят до сходни заключения.

Тялото на някои видове мекотели е защитено от силна мивка, понякога има много красиви форми и рисунки.

Тя  се изпълва с газ и по този начин помага на животните да се издигат нагоре.

Тази категория е скрита и не се показва в мекотели страниците, включени в нея, освен ако не е избрана опцията „Показване на скритите категории“ в потребителските настройки.

Следи от тези опити на натуралистите за класификация на мекотелите се откриват и в съвременните класификации на типа. Мекотелите днес са отделени в два подтипа, въз основа на типа на нервната система и характера на външния скелет на мекотелите.

Обично средното црево кај мекотелите е диференцирано во желудник (во кој своите секрети ги лачи крупната цревна жлезда) и тенко, неразвиено средно црево.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *